Aby se z politického názoru stal nádor, který ovládne naši mysl, že jsme pak schopni ve svém vědomí zašejkovat s hodnotovým žebříčkem, stačí někdy velmi málo. Třeba vliv okolí nebo autority v našem citlivém období od dětství, puberty, přes krizi středního věku, až po přechod a senilitu. Pak se stává, že je z nás třeba hlavně Sparťan, Slávista, ... / Čech, Slovák, Róm, Ukrajinec, Rus ... / Katolík, Protestant, Žid, Budhista, Muslim, ... / Liberál, Konzervativec, Socialista, Nacionalista, Komunista, Pirát ... a člověk rozumný se díky tomu propadá na stále nižší pozici. 

Přitom lidská identita každého jednotlivce by bez osobních názorů, postojů, zásad, ... nebyla tím čím je, jde jen o to - jak říkal Werich - ZŮSTAT ČLOVĚKEM. Konečně o podobné společenské RAKOVINĚ zpíval Karel Kryl a "O lidskou identitu" se v podobném duchu rozepsal v jedné z nejlepších úvah i Václav Havel. Díky mediím, sociálním sítím a především díky našemu přístupu k politice, je čím dál tím těžší vnímat politiku bez toho, že by se EMOCE nejevily jako NEMOCE ze zhoubných politických nádorů.

Jedním z nich je například PŘÍMÁ DEMOKRACIE. Ať už ji má někdo v programu jako vějičku, nebo se jí chopí zásadním způsobem a stane se přímo politickým programem, tak téměř všichni v zastupitelské demokracii chápou přímou demokracii, jako takové vylepšení zastupitelské demokracie o prvky přímé demokracie. Od různých návrhů Zákona o referendu až po Novou Ústavu jde ve své podstatě jen o přímější zastupitelskou demokracii.

Je to 11 let a jeden měsíc a jeden den, co se pro myšlenku TOTÁLNÍ DEMOKRACIE upálil devatenáctiletý Zdeněk Adamec. Letos většina české společnosti - nejpíš díky filmové sérii Hořící keř - plně docenila význam obětí Jana Palacha a Jana Zajíce, čímž se IMHO vlastně začal výrazně zlepšovat stav politických metastáz z minulého režimu. Konečně i zítřejší vzpomínka Radiožurnálu v Lucerně na Karla Kryla je takovým zlepšením.

Jestli jednou čin Zdeňka Adamce a myšlenka TOTÁLNÍ DEMOKRACIE bude mít takovou dohru u demokracie přímé - nevím. Ale řekl bych, že to tuším, a vlastně bych si to docela přál - jinak bych se přes 12 let nevěnoval IDWORLDu. Možná jsem podle některých sám nakažen, ale jestli se lidé v ČR, Evropě, na Ukrajině, v Rusku, USA, ale i v Číně a Indii chtějí vyhnout další světové válce, tak se musí zbavit zhoubných politických nádorů.

Vždyť všichni jsme přeci jenom a především lidé.