Jediné co si nejen preferenčně vítězící ČSSD, KSČM, ale i TOP09, nebo ODS nedají do svých programů, natož jako předvolební heslo je téma přímé demokracie, byť by podle koncepce knihy ÚSVIT Pavla Kohouta velmi zjednodušila fungování státu – o což jde podle reklam a proklamací ČSSD především.

Naopak snad vyjma jasného vyjádření karlovarského lídra hnutí ANO 2011 se ze všech stran v médiích dozvídám, jak je všeobecné referendum bez výjimek nebezpečné a to i od osobností jako je Ondřej „Aston“ Neff, nebo Cyril Höschl. Přitom, i když všechny vážné argumenty PROTI PŘÍMÉ DEMOKRACII vezmu v úvahu, tak si nemohu pomoci, ale jediné co z nich zbyde je to přirovnání „co občan – to blbec“.

Konečně, ono se brzy ukáže, zda se parlament stane opět tím vydavatelstvím, co vydává nové zákony spíš jako vysvětlivky k tomu, jak prosadit fungující stát, jak lépe a transparentněji veřejně vybírat zakázky, odklánět, tunelovat, … nebo bude mít snahu přepsat obsah – tedy Ústavu … třeba tak, jak ji navrhuje Pavel Kohout. Je sice paradoxem, že bude volit Svobodné, ale při troše štěstí se tam právě přehlížení Svobodní a Piráti setkají s dostatečným počtem poslanců za hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury a ANO 2011 , a prosadí alespoň takový Zákon o všeobecném referendu, že je Ti blbci, co je volili, nezklamou a podpoří svou účastí i v prvním referendu – a proč ne právě o Nové Ústavě.